خو راکي هاي مفيد و غيرمفيد براي دردهاي مفصلي


  | آرتريت روماتوئيد، بيماري است که دردهاي شديدي را در مفصل ها ايجاد مي کند.گاهي اين اختلال بر اثر بالارفتن اسيد اوريک در بدن رخ مي دهد. به گزارش «نيوزويک» مصرف برخي غذاها اين درد را تسکين مي دهد و مصرف برخي غذاها باعث زياد شدن درد مي شود.در ادامه مطلب به مواد غذايي مفيد و غيرمفيد براي مبتلايان به آرتريت اشاره مي کنيم.


  مواد غذايي که بايد از مصرف آن اجتناب کنيد: 


۱ -گوجه فرنگي: دانه هاي اين گياه سرشار از اسيد اوريک است. ۲ -مصرف زياد گوشت قرمز: مبتلايان به آرتريت بايد ميزان مصرف غذاهاي حاوي فسفر مانند گوشت قرمز را محدود کنند. زيرا هر چه فسفر بدن افزايش پيدا کند، بدن کلسيم بيشتري از دست مي دهد.۳ -مصرف زياد شير: پورين موجود در شير، اسيد اوريک بدن را افزايش مي دهد.۴ - روغن نباتي: روغن هايي مانند روغن دانه سويا، آفتاب گردان و... سرشار از اسيد چرب امگا۶ است و  باعث افزايش التهاب مي شود.محققان مصرف اسيدچرب  امگا6 رابه اندازه اسيدچرب امگا3توصيه  نمي کنند.۵ -قند: قند براي درد مفصل مضر است.از طرفي مصرف قند باعث افزايش وزن مي شود که روي مفصل ها فشار وارد مي کند.۶ - کافئين:  کافئين درد آرتريت را تشديد مي کند. کافئين، ماده مغذي و حياتي را از بدن خارج مي کند و در نتيجه بدن را به درد مستعدتر مي کند.۷ -غلات حاوي گلوتن: گلوتن، مخلوطي از پروتئين هاي موجود در غلات است. غلات حاوي گلوتن مانند جو، گندم و جو دوسر علايم آرتريت را افزايش مي دهد.۸ -گياهان از تيره بادمجان: بادمجان، فلفل دلمه اي قرمز و سيب زميني سرشار از الکالوئيد است که التهاب ايجاد مي کند. بنابراين براي درمان درد مفاصل، از مصرف اين گياهان بپرهيزيد.


 غذاهايي که بايد مصرف کنيد: 


۱ -ماهي: اسيد چرب امگا۳ موجود در بدن التهاب مفصل را کاهش مي دهد. امگا۳، توليد آنزيم هايي را که بافت هاي غضروف را از بين مي برد، متوقف مي کند.۲ -چاي سبز: سرشار از آنتي اکسيدان است که درد آرتريت را کاهش مي دهد. علاوه بر آن نيکوتين موجود در چاي درد را تسکين مي دهد.۳ -روغن زيتون: آنتي اکسيدان و اسيد چرب امگا۳ موجود در اين روغن، التهاب موجود در مفصل را از بين مي برد.۴ -پرتقال: ميوه هاي مرکباتي مانند پرتقال سرشار از کلاژن است که براي سلامت بدن مفيد است. ويتامين C در حفظ سلامت استخوان نيز موثر است.۵ -پياز: پياز و پيازچه حاوي ماده شيميايي  نادر به نام کورستين است که درد را تسکين مي دهد.۶ -زردچوبه: اين ادويه خاصيت درماني دارد. خاصيت ضدالتهابي آن درد و التهاب آرتريت را کاهش مي دهد.۷ -گيلاس: آنتوسيانين موجود درآن درتقويت کلاژن موثر است.۸ - زنجبيل: خاصيت ضدالتهابي اين گياه مشابه زردچوبه است.